Bytosti odnikud - Metamorfózy akademických principů v malbě 1. poloviny 20. století | Brno - Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Beně | Moravská galerie v Brně | 27/03 - 07/06/09
Výstava Bytosti odnikud - Metamorfózy akademických principů v malbě první poloviny 20. století uzavírá trojici hlavních jarních výstavních projektů Moravské galerie v Brně a nabízí téměř dvě stovky děl vytvořených podle klasických akademických principů. Výstava je věnována malířům, kteří v první polovině 20. století pokračovali v tradici akademické a salonní malby 19. století. Pojem akademismus byl negativně chápán od chvíle, kdy vstoupil do terminologické výbavy evropských komentátorů umění. Původně jím byla označována povrchní a netvůrčí konzervace extrátu z klasicismu konce 18. století, dnes je chápán v obecnějším smyslu jako pojem s univerzálním pejorativním významem.
Výstava prezentuje umělecký styl malířských virtuosů, jakými byli Vojtěch Hynais, František Ženíšek, Václav Brožík, Vlaho Bukovac a Franz Thiele i jejich následovníci František Jakub, Oskar Brázda, Josef J. Loukota, Jakub Obrovský, František Xaver Naske. Byli ve své době oblíbení u bohaté a střední třídy, tedy komerčně velmi úspěšní, a současně ovšem nenávidění i opovrhovaní rodící se avantgardou.
Řešení problému povahy těchto metamorfóz je v rámci výstavy hledáno pomocí konfrontace výtvarných děl s rodícími se obrazovými formami populární kultury. Příbuznost akademizujícího umění první poloviny 20. století s komerční fotografií, líbivou ilustrací, sentimentálními filmy a s vizuálními kódy společenské a politické reprezentace je na výstavě zpřítomněna díky projekcím těchto dobových dokumentů.